Já talent:: Plavání

2. září 2011 v 13:56 | Kiara |  Já talent

Zdravím.
I rubrika Já talent o sobě zase dává vědět.
Se svým talentem se nám tentokrát pochlubila Meisil z blogu meisil.blog.cz.
Její oblibenou činností je plavání.


Na bazéně oxiduji už nějakých osm let. Ne, neumím plavat. I když většina mého okolí si to myslí. Možná, že ve třídě plavu nejlíp. Možná že plavu rychleji než oktaváni. Možná, že zvládnu 1500 metrů pod dvacet minut, ale plavat neumím.
Důvody?
Můj mizerný čas 31 vteřin na padesát metrů volný způsob mi nedává právo říkat si profesionál, reprezentant, nebo plavec. (jestli ten čas budete obdivovat, nebo nad ním ohrnete nos, mě je to upřímně jedno) za plavce se budu moct označit až ve chvíli, kdy přeplavu la Manche, zachráním se z potápějící se lodi uprostřed oceánu nebo zaplavu ten kraul pod 29s.

Proč je plavání důležité?
Jen se podívejte nějakou dobu zpátky, na norský ostrůvek, kde fanatik střílel do studentů. Někteří se pokusili uplavat, jiní se někde schovali… jen málo z těch, kteří se vrhli do vody, přežilo. Útočník střílel i po těch, co plavali. Část z utonulých ovšem zemřela zbytečně, protože neuměla pořádně plavat a neměla dost sil, aby se zvládla dostat, byť čubičkou, na druhou stranu. Ano, jsem si vědoma toho, že je tam studená voda a zrádné proudy.

Plavání: sport nedoceněný a shazovaný:
Rádi se povalujete na plavečáku na dece? Já taky. A rozhodně to dělám radši, než se zamotat mezi neplavce a pupkáče, co nedodržují lázeňský řád, chovají se jako machři světa a musí je zachraňovat plavčík.
Právě pro lidi, kteří říkají, že plavat umí, a ve vodě se místo ladných pohybů správně technicky provedeného kraulu kroutí jako žížala, a lidi, kteří spojili hektická prsa s čubičkou a povídáním, je plavání nedoceněný a shazovaný sport.

Jak poznat plavce?
Plavec se na souši pohybuje poměrně pomalými, často kolébavými kroky. Má široká ramena a bývá štíhlý. Plavky, které má, ani vzdáleně nepřipomínají dlouhé kraťasy (v případě mužů. Děvčata si vybírají plavky sice módní, ale funkční: nepadají). Po skončení tréninku tráví ještě chvíli ve vodě. Bývalý plavec se od současného plavce může lišit trošku oplácaným bříškem.

Co voda přinese a co odnese:
Plavání má v dlouhodobém hledisku kladný vliv na páteř a jako všestranný sport namáhá rovnoměrně většinu svalů. Zároveň je to namáhavější než běh, protože bojujete proti větší hustotě, než má vzduch. Splynete s vodou a pomalu ji začnete číst. Lépe než neplavci si dokážete představit nebezpečí a rizika spojená s plaváním na volném moři, řece… a při pohybu ve vodě jí spíš kloužete, než s ní bojujete. Tento sport nese mnohem menší rizika, než bruslení, cyklistika, běh, lyžování atp., větší karamboly než občasná srážka s protiplavajícím a bouchnutí se o kraj bazénu, a nebo 'lajnu', nehrozí.
Na druhou stranu, může se stát, že začnete mít strach z chaluh a zvrásněného mořského dna jako já, když si příliš zvyknete na pravidelnost dlaždiček. A poté, co skončíte s plaváním, možná naberete trochu na váze. Budete totiž mít menší zátěž a tělo se bude chtít obalit tukem, aby mu příště ve vodě nebyla zima.

PS: Perlička ze školy. Koho by to napadlo, že odpověď je tak jednoduchá:
"Co děláš za sport?"
"Plavu"
"Ahá, takže akvabely?"
"ne"
"skoky do vody?"
"ne"
"vodní pólo?"
"ne, já plavu!"

Meisil vytvořila opravdu úchvatný článek. Chcete se s námi podělit o něco k čemu máte vřelý vztah, o koníček nebo dovednost? Stačí se podívat TADY.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 2. září 2011 v 22:14 | Reagovat

Ten závěr mi připomněl kamarádku, která taky závodně plavala a učitelka se jí férově zeptala, jestli když plave, tak se potí. :D

2 meisil meisil | E-mail | Web | 3. září 2011 v 10:28 | Reagovat

[1]: Když plaveš, potíš se prý víc, než když běháš. Poznáš to podle toho, že ti je  vedro. Obzvlášť pokud se plavou rychlé, krátké tratě a závody :D

Moc moc díky za zveřejnění článku. Nečekala jsem, že dostanu i pochvalu.

3 Michalinda Michalinda | Web | 28. září 2011 v 18:04 | Reagovat

Týjo, koukám, že klub opravdu hezky šlape a tahle rubrika se mi oravdu líbí, jen nevím, který z těch všech mých zajmů bych vybrala :-D Aby to tomu dalšímu nebylo líto. Dělám toho hodně :-)

Jen tak dál směle popračujte, jsem ráda, že blog, co jsem tehdy založila se tak hezky ujmul a rozjel. ;-) Když mě tenkrát přijali zpět do AK, po té čistce, nějak jsem ho opustila. Stejně bych na to neměla tolik času, ale je v dobrých rukou. ;-)

Tak jen tak dál. ;-)

4 Krupcik Krupcik | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 16:41 | Reagovat

Super blog ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama